avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inspectorul asigurătorului ne-a rupt, mie și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inspectorul asigurătorului ne-a rupt, mie și persoanei vinovate, constatările amiabile făcute după accident pe motiv că nu sunt bune. Avea dreptul să facă asta?

Buna ziua azi a trebuit să mă prezint la constatarea RCA pentru dosarul de daune iar problema este în felul următor: doamna inspector constatator mi.a luat amiabila mie si persoanei vinovate pe motiv că nu sunt bune si le-a rupt. Avea doamna respectivă vrun drept să le rupă?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 07:00, 26 Iulie 2019
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sigur că nu avea dreptul să le rupă.
Obligația dumeaei era să le primească și să decidă în consecință.
Si in cazul acesta ce pot face?
Plangere la forurile superioare din cadrul acelei societati de asigurare sau la ASF
Nu avea dreptul.sa le rupa.
Faceti altele bune daca asa vrea.
Ei vor sa nu dea bani si fac tot ce pot in acest sens...

Daca nu va intelegeti probabil ca veti avea nevoie de avocat.
nu. este un abuz.

Alte discuții în legătură

Intampinare intervenient fortat in actiune in regres asigurare rca Delia Popescu Delia Popescu Buna ziua, As dori sa stiu la ce se refera [b]Intampinarea[/b] care trebuie sa sa o formuleze [b]Intervenientul fortat,[/b] in cazul unei actiuni in regres, ... (vezi toată discuția)
Inspectorii de daune sunt? cucu_bau cucu_bau Buna ziua, lamuriti-ma va rog, inspectorii de daune ai unei firme de asigurari, sunt functionari publici? va multumesc mult pentru raspuns. (vezi toată discuția)
Accident usor drum privat dan_pal dan_pal Buna ziua Am o intrebare legata de un accident facut pe un drum privat. Am iesit din parcare si din cauza unei masini parcate aveam vizibilitate redusa, asa ... (vezi toată discuția)