Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala intre trotuar pietonal si un bloc de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala intre trotuar pietonal si un bloc de locuinte

deoarece primaria a inceput largirea strazii aflate intre 2 blocuri, fara sa intrebe asociatia si locatarii acelor imobile, ne-am trezit cu trotuarul langa bloc la o distanta aproximativa de 0.8 m iar imediat vine cu parcare pentru masini , va cer sa-mi spuneti unde trebuie sa facem sesizare caci vorbind anterior cu primarul acesta ne ignora spunand ca proiectul este in regula.
doomiz, utilizator
Pentru dezvoltarea capacității de circulație a drumurilor publice în traversarea localităților rurale, distanța dintre axa drumului și gardurile sau construcțiile situate de o parte și de alta a drumurilor va fi de minimum 13 m pentru drumurile naționale, de minimum 12 m pentru drumurile județene și de minimum 10 m pentru drumurile comunale.
este bine ca trotuarul e asa aproape de bloc?