Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Clasificare substante periculoase
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Clasificare substante periculoase

Buna ziua,
Una dintre contribuiile platite catre fondul de mediu este de cea de 2%din valoarea substantelor clasificate prin acte normative ca fiind periculoase pentru mediu, introduse pe piata nationala de catre operatorii economici. Intrebarea mea este: cum aflu daca substantele introduse pe piata sunt periculoase pentru mediu, fisa tehnica nespecificand aceasta fraza. Care acte normative imi indica substantele periculoase?
Multumesc!
Cautati pe internet - fisa tehnica de securitate pentru substanta (denumire chimica si denumire comerciala) ... sau accesati - legislatie substante periculoase si cautati dupa denumirea chimica a substantei in anexe la einecseng 1, einecseng 2 si einecseng 3.