Forum Discuţii juridice Executare silită se va popri 1/3 sau 1/2 din salariu ?
Discuție deschisă în Executare silită

se va popri 1/3 sau 1/2 din salariu ?

Vă rugăm frumos să ne sfătuiți cum trebuie procedat în cazul următor :
- instituția noastră a primit de la un Birou de executare 2 Adrese de înființare poprire pe salariul unui angajat
- sumele sunt foarte mari
- vă rugăm frumos să ne spuneți cât se va popri ? 1/3 sau 1/2 ?
- contabilul a spus că putem popri doar 1/3, pentru că la art. 729 alin. 2 din Noul Cod de procedura civila se poate popri până la maxim 1/2.
Acest lucru înseamnă că se poate popri mai puțin de 1/2 ?
sau înseamnă că trebuie poprit 1/2.?
oanaportar, utilizator
Buna seara,
Pana la 1/3 conform art. 729 alin. 1 lit. b C.Pr.Civ..
Se poprește maxim 1/3 dacă există o singură datorie de la un singur creditor.

Dacă are mai multe datorii de la mai mulți creditori, poprirea maximă va fi de 1/2.
Salariatul a fost girant.
Acelasi executor a trimis 2 Adrese de popriri
in care doar acestui coleg - girant
va trebui sa îi oprim,
pentru ca angajatul care a facut imprumutul nu mai lucreaza la noi,
iar alt coleg-girant este in Concediul medical tot anul
( pentru ca s-a operat ).

Daca sunt 2 Adrese de popriri,
se va retine 1/3 si 1/3 pentru fiecare ?
sau
vom face o singura Adresa in care vom trece poprirea maximă va fi de 1/2 ?
sau
într-o Adresă se va trece 1/3,
iar în cealaltă se va trece că poprirea 2 va merge până la 1/2 ?
Nu contează câte adrese trimite executorul. Dacă este o singură creanță, se poprește maxim 1/3.
Sunt 2 creante - 2 datorii = 2 împrumuturi
făcute de 2 foști angajați.

Acest lucru ar avea un rol în limita popririi
pentru singurul salariat ?

Adică, dacă avem un singur salariat și 2 sume de poprit
de la alți 2 foști colegi ....?...