avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tatal meu a murit in luna iulie 2009. Mostenitori suntem mama, fratele si eu.
Nu vrem sa facem succesiunea.
Suntem obligati prin lege? Ce se poate intampla daca nu o facem?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 13:04, 27 Noiembrie 2009
Nimeni nu va obliga sa faceti succesiunea....dar odata tot trebuie sa faceti acest lucru.
Acceptarea succesiunii se face in termen de 6 luni de la data decesului, iar daca nu dezbateti mostenirea timp de 2 ani o sa platiti si impozit ....
Nu sunteti obligati insa, daca nu va veti exercita dreptul de optiune succesorala in termwen de 6 luni de la moartea lui de cujus, si nici nu veti face acte de acceptare tacita , mostenirea va fi considerata vacanta si va fi preluata de stat. Totusi, presupunandu-se faptul ca veti face unele asemenea acte, respectiv , veti locui in imobilul ce a apartinut defunctului, veti plati impozite, etc , veti putea dezbate succesiunea si mai tarziu.
nmtcatalina a scris:

Tatal meu a murit in luna iulie 2009. Mostenitori suntem mama, fratele si eu.
Nu vrem sa facem succesiunea.
Suntem obligati prin lege? Ce se poate intampla daca nu o facem?


Mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa dezbateti succesiunea...
Nu se intampla nimic daca nu dezbateti succesiunea dar faceti acte de acceptare tacita/expresa a mostenirii in termen de 6 luni de la data decesului tatalui dvs.
Daca in cele 6 luni nu va exercitati dreptul de optiune succesorala, posibil, nu cunosc alte amanunte legate de situatia dvs., in timp, sa fiti decazut din acest drept...
nu se intampla nimic.dar tot trebuie sa faceti succesiunea pana la urma, pentru ca nu sunteti proprietari.
nmtcatalina a scris:

Tatal meu a murit in luna iulie 2009. Mostenitori suntem mama, fratele si eu.
Nu vrem sa facem succesiunea.
Suntem obligati prin lege? Ce se poate intampla daca nu o facem?


Ce insemna "nu vrem"?
Nu vreti mostenirea tatalui pentru ca e plina de datorii? Atunci renuntati la ea prin declaratie expresa in termen de 6 luni de la deces.

Nu o vreti acum pentru ca nu sunt bani pentru dezbaterea ei, dar ati vrea-o totusi?
Atunci faceti macar declaratia expresa de acceptare a succesiunii tot in termenul de 6 luni...si pana la implinirea termenului de 2 ani dezbateti-o totusi pentru a nu plati si impozit.

Daca o lasati asa ...ca-n pom...surprizele nu pot fi excluse.

Alte discuții în legătură

Succesiune sau mostenire? lucica maria lucica maria Tatal meu a decedat din 2007 si nu s-a facut succesiune din lipsa banilor. Cei 2 copii nu sunt trecuti in actele de proprietate a casei ( apartament ).Daca nu ... (vezi toată discuția)
Rudele ascund actul de proprietate al defunctului mirc84 mirc84 Salut, Tatal meu a decedat in urma cu mai putin de 6 luni. Acesta detinea o proprietate a carui act de proprietate este detinut acum de catre fratele lui. ... (vezi toată discuția)
Succesiune: obligatorie in 6 luni de la deces? dona77 dona77 In ianuarie anul acesta a decedat tatal meu; de la Primarie ni s-a spus ca in termen de 6 luni trebuie sa facem o succesiune (si pt asta, sa iau legatura cu un ... (vezi toată discuția)