Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tatal meu a murit in luna iulie 2009. Mostenitori suntem mama, fratele si eu.
Nu vrem sa facem succesiunea.
Suntem obligati prin lege? Ce se poate intampla daca nu o facem?
va sfatuiesc sa dezbateti masa succesorala cat mai repede si intocmirea unei documentatii cadastrale astfel.Eu pe pielea mea stiu ce am tras si trag pt.ca nu am facut succesiunea cand trebuia.Dupa 4 ani de certuri am ajuns la tribunal.
in termen de 6 luni de la decesul defunctului este indicat sa va exprimati optiunea succesorala la notariat.
succesiunea este imprescriptibila, astfel incat poate fi dezbatuta oricand, neexistand un termen in acest sens.
roxanel a scris:

in termen de 6 luni de la decesul defunctului este indicat sa va exprimati optiunea succesorala la notariat.
succesiunea este imprescriptibila, astfel incat poate fi dezbatuta oricand, neexistand un termen in acest sens.
...ART. 729 Diviziunea poate fi cerutã chiar când unul sau mai multi din erezi au posedat pãrti separate din succesiune, dacã nu a fost act de împãrtealã sau dacã nu se poate opune prescriptia (C. civ. fr. 816). ...deci succesiunea nu e chiar asa imprescriptibila ...