avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tatal meu a murit in luna iulie 2009. Mostenitori suntem mama, fratele si eu.
Nu vrem sa facem succesiunea.
Suntem obligati prin lege? Ce se poate intampla daca nu o facem?
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 13:04, 27 Noiembrie 2009
va sfatuiesc sa dezbateti masa succesorala cat mai repede si intocmirea unei documentatii cadastrale astfel.Eu pe pielea mea stiu ce am tras si trag pt.ca nu am facut succesiunea cand trebuia.Dupa 4 ani de certuri am ajuns la tribunal.
in termen de 6 luni de la decesul defunctului este indicat sa va exprimati optiunea succesorala la notariat.
succesiunea este imprescriptibila, astfel incat poate fi dezbatuta oricand, neexistand un termen in acest sens.
roxanel a scris:

in termen de 6 luni de la decesul defunctului este indicat sa va exprimati optiunea succesorala la notariat.
succesiunea este imprescriptibila, astfel incat poate fi dezbatuta oricand, neexistand un termen in acest sens.
...ART. 729 Diviziunea poate fi cerutã chiar când unul sau mai multi din erezi au posedat pãrti separate din succesiune, dacã nu a fost act de împãrtealã sau dacã nu se poate opune prescriptia (C. civ. fr. 816). ...deci succesiunea nu e chiar asa imprescriptibila ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune sau mostenire? lucica maria lucica maria Tatal meu a decedat din 2007 si nu s-a facut succesiune din lipsa banilor. Cei 2 copii nu sunt trecuti in actele de proprietate a casei ( apartament ).Daca nu ... (vezi toată discuția)
Rudele ascund actul de proprietate al defunctului mirc84 mirc84 Salut, Tatal meu a decedat in urma cu mai putin de 6 luni. Acesta detinea o proprietate a carui act de proprietate este detinut acum de catre fratele lui. ... (vezi toată discuția)
Succesiune: obligatorie in 6 luni de la deces? dona77 dona77 In ianuarie anul acesta a decedat tatal meu; de la Primarie ni s-a spus ca in termen de 6 luni trebuie sa facem o succesiune (si pt asta, sa iau legatura cu un ... (vezi toată discuția)