Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

As vrea sa stiu cam care este onorariul de avocat și cheltuieli aferente unui divorț cu un copil minor.
Buna ziua,
Taxa de timbru este de 100 lei.
Onorariul avocatului, este confidential si se stabileste in concret intre client si avocat.
Se zice ca minimum este de 1000 lei in caz de divort,iar mai departe apar foarte multe necunoscute...
Este insa greu cu suma de 1000 lei deoarece pot aparea probleme si de la 1000 lei sa ajungeti la sume cu mult mai mari...
Un proces este ceva care poate sa fie foarte complicat si care sa depinda de foarte multi factori...

De pilda, se calculeaza pe 2 termene de judecata si vine un avocat care amana de 6 ori ca sa nu zic de mai multe ori...(ma refer la avocatul partii adverse care va poate intinde foarte tare nevii daca este profesionist).
Ce se va intampla?
Se zice ca, avocatul care a cerut 1000 lei, va mai cere cel putin inca 1000 lei...
Daca analizam pe 2 termene 1000 lei va rezulta ca la 6 termene mai bine va angajati direct avocat care sa va apere temeinic din prima...
Este destul de complicat de spus ce iese deoarece depinde si de apararea partii adverse...in ceea ce va priveste...

Este bine sa stii ca si strategia de a distruge partea adversa financiar si de a ramane fara avocat la un moment dat poate constitui o strategie inteligenta...
La multe amanari unii oameni raman fara avocat...adica fara aparare...si desi pare a fi crud asa ceva, se intampla...si chiar sunt destul de multi cei care se plang ca raman fara avocat...

Nici daca dati o suma mica nu este bine deoarece avocatul dvs. se va grabi sa finalizeze procesul deoarece nu va avea timp...de acest caz...si poate exista riscul sa pierdeti procesul.Si atunci apare inevitabil intrebarea, ce sens ar avea sa va angajati avocat ca sa se grabeasca ca sa va piarda procesul?
Este mult mai complicat decat pare sub aspect financiar...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Conteaza daca e un divort prin acord, daca nu.. daca e un divort prin acord, taxa e de 200 de lei, iar daca vreti avocat, nu veti plati f mult, ca se va prezenta o data.
Daca sunteti de acord, puteti divorta si la notar.
Daca un sot vrea divortul, celalalat, nu.. lucrurile se complica, trebuie administrate probe si costurile cresc.
Taxa de timbru este 100 lei sau 200 lei, după caz iar onorariul se negociază cu avocatul, nu se stabilește pe forum!
Alegeți un avocat și solicitați-i toate detaliile!