Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amenda minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amenda minor

buna ziua
baiatul meu in varsta de 17 ani a luat amenda pt ca a injurat pe str. .... am primit acasa un plic de la sectie cu procesul verbal . amenda in valoare de 1000 de lei. se poate amenda cu atatia bani un minor?
NU

"Legea 61/1991
ART. 2
Constituie contravenţie sãvârşirea oricãreia dintre urmãtoarele fapte, dacã nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sa fie considerate infracţiuni: 1) sãvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi, obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţãri cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea şi liniştea publica sau sa provoace indignarea cetãţenilor ori sa lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;
ART. 3
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 2 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
b) cu amenda de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, cele prevãzute la pct. 1), 14), 18), 26), 28) şi 30); "

-------------- Deci minimul e 200ron si max 1000ron pentru fapta lui.

OG2/2001
(3)Pentru contravenţiile săvârşite de minorii care au împlinit 14 ani minimul şi maximul amenzii stabilite în actul normativ pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.

------------- Deci pentru el la 17ani min era de 200ron si max de 500ron. Deci putea lua max 500ron cu plata la 50% in 15zile.

OG2/2001
Art16 - ce trebuie sa contina procesul verbal
(5)În cazul în care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde şi numele, prenumele şi domiciliul părinţilor sau ale altor reprezentanţi ori ocrotitori legali ai acestuia.
Art. 17 Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu.

---- procesul verbal trebuie sa ajunga la d-voastra in max 2 luni de la savarsirea faptei (incheierea procesului verbal) OG2/2001 art26 punctul3
~stapuv~, utilizator