avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari

Buna ziua.
Ca proprietar am dreptul sa solicit copii dupa toate facturile primite in asociatie si pe care le platim?
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 11:46, 31 Iulie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bineinteles.
da,aveti dreptul sa cereti copii dupa orice document al Asociatiei si platiti contravaloarea copiilor xeros conf legii 196/2018/
Da, cereti copii dupa orice document de care chiar aveti nevoie dar aveti in vedere ca tot legra 196/2018 va oblige pe dvs. sa suportati cheltuielile ptr. efectuarea acestor copii.
Incercati sa cereti si foto dupa documente.
Asa ar fi cel mai simplu, ieftin si fara deranj.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Iulie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bun, nu am ce sa zic, pentru ca acest drept este conferit prin Lege. Daca citeati un pic legislatia, nu mai intrebati in forum, totusi, intreb si eu - la ce va folosesc copiile dupa aceste facturi, dvs. si inca altor 200-300 de proprietari care ar avea aceeasi dorinta? In cine nu aveti incredere?
Daca tot vreti sa va implicati, puteti, eventual la proxima AG sa solicitati sa fiti aleasa in conducerea asociatiei (com. ex., eventual in cadrul comisiei de cenzori). Ei, aflata in aceste structuri, puteti avea accesul neconditionat la toate aceste documente, mai mult o sa participati activ la luarea deciziilor privind repartizarea legala a cheltuielilor pe proprietari.

Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are dreptul membrul unei asociații de proprietari să vadă copii ale contractelor încheiate de președintele acesteia cu diverse firme (curățenie, montaj ferestre pvc etc.)? Livingston Livingston Proprietarul unei asociații are dreptul de a cere președintelui asociației copii după orice fel de contracte, încheiate de acesta cu diverse firme ( ... (vezi toată discuția)
Avem dreptul să cerem foto-copierea oricărui act al asociației, mai ales contractele celor care conduc asociația (se pot anonimiza datele personale din acestea) ? flory_mr flory_mr Poate să-mi răspundă cineva dacă avem dreptul să cerem, conform H.G. nr.1588/2007, art.12, A, lit. c și d (implicit, conform Legii 230/2007, art. 10), ... (vezi toată discuția)
Obligatii de plata Unlimit Unlimit Recent am intrat in posesia unui apartament situat intr-un condominiu. Pentru toate utilitatile (apa, gaze, energie electrica) am contracte de furnizare cu ... (vezi toată discuția)