Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari

Buna ziua.
Ca proprietar am dreptul sa solicit copii dupa toate facturile primite in asociatie si pe care le platim?
Bineinteles.
da,aveti dreptul sa cereti copii dupa orice document al Asociatiei si platiti contravaloarea copiilor xeros conf legii 196/2018/
Da, cereti copii dupa orice document de care chiar aveti nevoie dar aveti in vedere ca tot legra 196/2018 va oblige pe dvs. sa suportati cheltuielile ptr. efectuarea acestor copii.
Incercati sa cereti si foto dupa documente.
Asa ar fi cel mai simplu, ieftin si fara deranj.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bun, nu am ce sa zic, pentru ca acest drept este conferit prin Lege. Daca citeati un pic legislatia, nu mai intrebati in forum, totusi, intreb si eu - la ce va folosesc copiile dupa aceste facturi, dvs. si inca altor 200-300 de proprietari care ar avea aceeasi dorinta? In cine nu aveti incredere?
Daca tot vreti sa va implicati, puteti, eventual la proxima AG sa solicitati sa fiti aleasa in conducerea asociatiei (com. ex., eventual in cadrul comisiei de cenzori). Ei, aflata in aceste structuri, puteti avea accesul neconditionat la toate aceste documente, mai mult o sa participati activ la luarea deciziilor privind repartizarea legala a cheltuielilor pe proprietari.

Mult succes!