avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acțiune în instanță Tribunal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acțiune în instanță Tribunal

Pentru depunerea unei acțiuni în instanță la Tribunal pentru recuperarea drepturilor salariale mă puteți îndruma precis cum se face acest lucru? Menționez că nu am călcat niciodată în Tribunal. Deasemenea după 3 luni de neplată resursele financiare sunt epuizate. Pot întreprinde această acțiune fără serviciile unui avocat? Înțeleg importanța unui avocat, dar poate există soluții şi fără. Sau sunt victimă sigură?
Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 1 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:48, 1 August 2019
Da, nu este obligatoriu sa apelati la avocat daca va descurcati singur si puteti castiga procesul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Model de cerere pentru neplata salariului (drepturilor salariale) de către angajator pentru solicitarea de drepturi bănești în cadrul unui litigiu de muncă.

[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi banesti strb strb Subsemnatul .......... fost angajat al societatii X,am lucrat in perioada 30.06.2015-09.06.2016 cu contract pe peroada nedeterminata. Am depus plangere la ITM ... (vezi toată discuția)
Posibilitãþile de recuperare ale drepturilor salariale chris.med chris.med Vă salut! Aş dori să ştiu care sunt posibilităţile de recuperare ale drepturilor salariale în situaţia în care angajatorul invocă pe de-o parte ... (vezi toată discuția)
Tichete de masa in instanta- conditii revizuire Lungu Constantin Lungu Constantin Prin hotararea pronuntata de tribunal, obliga parata sa acorde reclamantului adica subsemnatului tichetele de masa pentru 2009-2010-2011. Recursul societatii ... (vezi toată discuția)