Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibilitãþile de recuperare ale drepturilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibilitãþile de recuperare ale drepturilor salariale

Vă salut!
Aş dori să ştiu care sunt posibilităţile de recuperare ale drepturilor salariale în situaţia în care angajatorul invocă pe de-o parte binecunoscutele motive de criză , lipsa momentană a resurselor financiare, anumite sume de bani pe care le-ar avea de primit de la o firmă în beneficiul căreia am prestat servicii şi pe de altă parte lipsa de interes pe care o manifestă în căutarea altor lucrări . Menţionez că ultimii bani primiţi au reprezentat o parte doar din salariul pe luna noiembrie 2009 iar din data de 01 februarie 2010 am înţeles că am fi în şomaj tehnic Vreau să mai fac precizarea că în această situaţie fiind , îmi este greu să mai susţin financiar o acţiune în instanţă fapt pe care cred că se bazează marea majoritate a angajatorilor în asemenea cazuri.
Vă mulţumesc!
Angajatorul nu are scuza legala pentru neplata salariilor. Actonati in instanta, litigiul de munca este scutit de taxa de timbru. Sau, impreuna cu colegii, puteti angaja un avocat si veti recupera cheltuielile de judecata de la angajator.
CCMU Art. 48. - (1) Toate drepturile băneşti cuvenite salariaţilor se plătesc înaintea oricăror obligaţii băneşti ale unităţii
actiunea in instanta privind recuperarea drepturilor salariale cuvenite si neonorate conform prevederilor inscrise in contractul individual de munca se adreseaza Tribunalului si este scutita de taxa de timbru. actiunea poate fi formulata individual sau colectiv.