Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRUPA PENSIONARE!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRUPA PENSIONARE!

Buna ziua! Sunt din Galati si as dori sa primesc un raspuns la urmatoarea intrebare:Eu am lucrat timp de 19 ani si 9 luni la DISTRIBGAZ SUD sucursala Galati.Din acesti aproximativi 20 ani in jur de 7 ani am lucrat in mediul toxic (cu mercur) ,mai exact schimbam diagramele la marii consumatori de gaze.Acele ceasuri pe care se afla diagrama si pe care o schimbam zilnic functionau pe baza de mercur.In momentul in care consumul de gaze crestea mercurul dadea afara curgand chiar si pe jos dar mai ales intre ceas si diagrama pe care o schimbam zi de zi .Deci in trebarea mea ar fi eu am dreptul la grupa pentru pensie?Mentionez ca deocamdata nu sunt de pensionare inca lucrez ( in total am 29 de ani de munca).Multumesc frumos si astept raspuns!
gici, utilizator
Puteti beneficia de grupa de munca numai daca la timpul respectiv (in functie de perioada aflata in discutie), angajatorul a intocmit anual documentatiile cerute de lege, a primit avizul ITM/ Inspectia muncii pentru locurile de munca propuse pentru incadrare in grupa de munca si v-a nominalizat prin decizie interna ca lucrator in grupa de munca la locul de munca ... Pana in 2011 trebuiau sa fie facute mentiuni in carnetul de munca.