avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Convocare AG de catre 20% dintre locatarari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Convocare AG de catre 20% dintre locatarari

Ca simplu locatar, impreuna cu alti locatari, insumanand 20% din totalul locatarilor am convocat AG. Mentionez ca nu avem presedinte ( si a dat demisia), iar Comitetul executiv( format din 2 persoane) nu doreste organizarea acestei AG.
Am facut tabel convocator pe care l au semnat toti locatarii, mai putin unul, cel care face parte din comitet si se opune adunării.
Conform legii, trebuie sa ii trimitem scrisoare cu interior declarat si conformare de primire.
Intrebararile mele sunt: ce trec eu la destinatar ? Cine ii trimite aceasta scrisoare: Asociatia Sau Eu, ca locatar ?, si la cine ajunge confirmarea de primire ?
E clar ca domnul in cauza, va refuza sa ridice scrisoarea de la Posta.
Ultima modificare: Vineri, 2 August 2019
Claudia G., utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Expeditor este persoana fizica
Destinatar este persona caruia doriti sa comunicati inscrisul postal
Confirmarea d eprimire ar trebui sa ajunga la expeditor recte la dv
Daca veti primi scrisoarea cu consemnarile oficiantului postal fie ca destinatarul refuza corespondenta ,fie nu se afla la domiciliu,este suficient-inclusiv in instanta sa probati respectul,interesul ca ati desfasurat demersuri pentru comunicare postala destinatar
Multumesc mult, m-am lamurit! :)

ynocentta a scris:

Expeditor este persoana fizica
Destinatar este persona caruia doriti sa comunicati inscrisul postal
Confirmarea d eprimire ar trebui sa ajunga la expeditor recte la dv
Daca veti primi scrisoarea cu consemnarile oficiantului postal fie ca destinatarul refuza corespondenta ,fie nu se afla la domiciliu,este suficient-inclusiv in instanta sa probati respectul,interesul ca ati desfasurat demersuri pentru comunicare postala destinatar


cei 20 % sunt organizati de un comitet de initiativa....scrisorile sunt trimise de acest COMITET,nu de persoana fizica. Trebuie sa aveti un PV de constituire a comitetului.
PS in lipsa presedintelui,locul il ia unul din membri comitetului pana la org AG pt alegerea presedintelui
Imi puteti da, va rog, articolul din lege care descrie exact ce spuneti dvs ? E prima data cand aud asta.
Membrul Comitetului, care ar trbui sa ia locul presedintelui, refuza orice colaborare.

Suntem in situatia in care nu putem scapa de el, de aceea am si convocat aceasta AG Extraordinara.

m1205 a scris:

cei 20 % sunt organizati de un comitet de initiativa....scrisorile sunt trimise de acest COMITET,nu de persoana fizica. Trebuie sa aveti un PV de constituire a comitetului.
PS in lipsa presedintelui,locul il ia unul din membri comitetului pana la org AG pt alegerea presedintelui

este exact ca si la constituirea asociatiei
cei 20% trebuie sa se organizeze si să aiba un reprezentant

Alte discuții în legătură

Convocare adunare generala Bogdan_86 Bogdan_86 Buna ziua, In vederea convocarii proprietarilor la AG, daca intr-un imobil locuiesc chiriasi, acestia pot semna pe tabelul convocator? La sedinta, pot veni ... (vezi toată discuția)
Bună ziua doresc lumuriri cu privire la aplicarea prev art.47 ... 1qPaul 1qPaul Bună ziua Doresc lumuriri cu privire la aplicarea prev art.47 alin.3 pct.b, și alin.4 prin care 20 % din membrii unei asociații de proprietari care doresc ... (vezi toată discuția)