Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dreptul de a consulta dosarul civil în condiţiile ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dreptul de a consulta dosarul civil în condiţiile legii

Buna ziua,

Am o problema cu care ma confrunt, la care doresc un sfat.
Am un dosar civil (partaj judiciar - succesiune), la care incheierea de sedinta (terminata cu amanare), a fost pe data de 27.05.2019.
Pe data de 19 iunie 2019, am fost la arhiva, unde am solicitat sa studiez dosarul cu pricina. Arhiva mi-a adus la cunostinta ca dosarul este inca la grefiera, nu este coborat in arhiva, deoarece nu este tehnoredactat motivarea de incheiere a sedintei.
Pe data de 05.08.2019, am fost din nou la arhiva, solicitand dosarul cu pricina. La arhiva mi s-a adus la cunostinta ca dosarul este la grefiera, iar grefiera este plecata in concediu si nu au de unde stii cand vine si cand va trimite dosarul in arhiva, si am fost trimis de la arhiva la plimbare.
Este legal ca grefiera sa tina atat de mult dosarul la ea si sa nu de-a drumul la dosar sa fie studiat? Cine poate sa tina asa de mult un dosarul si pe ce motiv?

Nimeni nu imi da un raspuns, si doresc sa vad si eu dosarul acela, deoarece este un drept al meu.
De fiecare data intre termene, dosarul este tinut de grefiera/judecator sa nu il pot studia.
Mentionez ca avocata adversarilor este un fost judecator, iesit la pensie, si probabil a intervenit sa fie tinut dosarul intre termene.

Pe data de 02 februarie, este un nou termen, si grefiera trebuia sa trimita adrese la primarie pentru clarificari, dar daca ea tine dosarul, si a plecat in concediu, nici adrese nu a trimis.
Inainte sa inceapa procesul de fiecare data reclamantii, ia dosarul la prima ora sa se uite in el.

Problema mea este daca este legal ca grefiera / judecatorul are voie sa tina dosarul cca 4 luni de zile, tinand cont ca este intre termene?
Va rog sa imi dati o un articol din codul de procedura si unde ma pot adresa sa fiu ajutat, deoarece este inadmisibil asa ceva.

Multumesc
Ce este de facut? Nu este baza legala sa vad si eu dosarul. TOtusi este o succesiune, nu alceva.... tot avem drepturi legale.
cosming2018, utilizator
Buna seara,
Grefiera este si ea un OM care are cateva sute de dosare pe cap.
Nu-l tine pe al dumneavoastra sau pe al cuiva.
Este si ea un om care nu a reusit sa duca toate dosarele la arhiva inainte de a intra in concediu.
Cand vine din concediu va fi trimis si dosarul la arhiva si-l veti putea consulta.
De ce nu va angajati avocat care sa va rasppunda la toate nelamuririle?
Nu va persecuta nimeni astfel de situații se intampla frecvent ,uneori chiar și avocaților.Puteti adresa un memoriu conducerii instanței în care prezentati situația respectiva.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna seara,

Ese vreo lege, articol unde specifica in cat timp se trimite dosarul la arhiva?
Va rog frumos. Trebuie sa fie o procedura, de urmat.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu va persecuta nimeni astfel de situații se intampla frecvent ,uneori chiar și avocaților.Puteti adresa un memoriu conducerii instanței în care prezentati situația respectiva.

Buna seara,
NU, NU EXISTA asemenea reglementare.
Nici nu ar avea cum cand se stie despre deficitul de judecatori si grefieri in sistem.
Sa nu uitati ca si ei sunt oameni si, spre deosebire de majoritatea, chiar trebuie sa fie atenti la ce scriu acolo.
Inca ceva, o succesiune nu este o speta asa de usoara.
Daca ati ajuns in instanta inseamna ca nu ati cazut la o intelegere cu restul succesorilor deci judecatorul TREBUIE sa stie ce e de impartit, cine si ce drept are, etc.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator