Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rugaminte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rugaminte

cum pot dobandi o copie dupa actul de divort al parintilor mei,si cui trebuie sa ma adresez? divortul a avut loc intre anii 1962-1964. pot face acest lucru si online?
Părinții mai trăiesc? În acest caz doar ei pot obține acea copie sau vă pot împuternici pe dvs!
În niciun caz n-o obțineți on-line dacă este din acel an, mergeți la arhiva instanței care a pronunțat hotărârea, programați dosarul și o xeroxați!
Dacă nu vă descurcați, contractați servicii avocațiale!
Buna ziua,
Daca parintii traiesc doar ei sau un avocat imputernicit de unul dintre ei, pot solicita copia sentintei.
Daca nu mai traiesc atunci solicitati ajutorul unui avocat.
Copia o obtineti fie de la arhiva judecatoriei unde s-a pronuntat divortul fie de la arhivele locale judetene.
Ca sa aflati cat mai multe date mergeti la locul de nastere al unuia dintre parinti si solicitati tot ce va pot da ca date de pe cotorul certificatului de nastere.
Daca stiti unde s-au casatorit gasiti datele si pe cotorul certificatului de casatorie.
Nu se pot solicita on line.
Daca nu va descurcati solicitati ajutorul unui avocat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator