Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acte inchiriere apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acte inchiriere apartament

Buna ziua!

As avea o intrebare legata de: ce are/nu are voie proprietarul sa faca in momentul inchirierii unui apartament.
Situatia este cam asa: urmeaza ca saptamana viitoare sa ma mut cu un coleg intr-un apartament nou, prin intermediul unei agentii imobiliare. Agentia imobiliara mi-a confirmat ca proprietarul este de acord ca eu si colegul sa inchiriem apartamentul, insa proprietarul nu va putea veni la semnarea contractului, acesta fiind plecat din tara si tatal lui avand imputernicire.
Astazi m-a sunat agentul imobiliar sa ma anunte ca, tatal proprietarului doreste ca inainte sa semnam contractul, sa vada niste acte/contracte/adeverinte legate de locul unde lucram.
Intrebarea mea este: este legal asa ceva? E prima oara cand mi se intampla sa mi se ceara asa ceva. Stiam ca lucrurile acestea tin de confidentialitate, protectia muncii, etc., si ca nu trebuie prezentate oricui.

Astept raspunsurile dumneavoastra cu mare interes!
Este dreptul locatorului sa asigure ca locatarul are loc stabil de munca respectiv are posibilitatea sa achite obligatiile lunare
Ramane la latitudinea dv daca prezentati sau nu documentele solicitate de imputernicitul locatorului
@ynocentta,
Eu maine vin la Bucuresti si vreau sa ma "cazez" la un hotel. Tre' sa vin pregatit cu o adeverinta, un cupon de pensie ceva sa-i demontrez patronului ca inainte de plecare, pot sa-i achit factura?
Haideti sa fim seriosi!
Daca inchirierea locuintei se face printr-o agentie imobiliara, probabil ca toata actiunea va fi intocmita legal, cu semnarea unui contract de inchiriere, cu respectarea unor clauze bine determinate, de o parte si de alta.