Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Info
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Info

In septembrie trebuie sa imi depun dosarul pt indemnizatie crestere copil, intrebarea este in loc de suspendarea activitatii pot sa mi dau demisia? Imi va afecta in vrun fel indemnizatia?
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, este necesara realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.