Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acum 4 luni am accidentat ușor o persoană care ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acum 4 luni am accidentat ușor o persoană care traversa prin loc nepermis și am plecat de la locul accidentului, dar după o oră l-am anunțat la poliție. Victima are doar o zi de îngrijiri medicale, cât mai poate dura procedura?

Buna ziua! In luna aprilie am accidentat usor o persoana care traversa prin loc nepermis si care mi-a sarit in fata masinii. Am reusit sa opresc masina chiar in fata ei, avand viteza mica, doar ca victima a apucat sa puna mana pe bord, s-a dezechilibrat si a picat. Am oprit masina, am discutat cu dumneaei, a insistat ca e doar speriata si ca nu a patit nimic si a refuzat sa mearga la
spital. Iar eu am luat decizia proasta de a pleca de acolo. Dupa app 1 ora, am sunat la politie, am anuntat accidentul si am intrebat cee de facut. Mi s-a spus sa merg la Brigada Rutiera, ca sa declar si in scris. Am plecat imediat spre Brigada. Cand am ajuns acolo, victima fusese deja la spital sa se asigure ca e totul ok (era si insarcinata). Am fost testata cu alcool test-ul - 0. Am dat declaratii si mi s-a oprit permisul pentru vatamare din clupa si parasirea locului accidentului. Acum au trecut 4 luni de zile si am mers sa verific situatia. Dosarul meu se afla inca la politie, victima nu a depus plangere si si-a rezervat dreptul de a nu depune plangere nici pe viitor. Cei de la politie mi-au spus astazi ca urmeaza insa sa ceara o expertiza medico legala pe acte, deoarece victima a declarat ca a stat 1 zi in spital internata pt monitorizare. Intrebarea mea este: din moment ce victima a fost ulterior audiata si nu a depus plangere, acea 1 zi de internare e suficienta pt a cere expertiza medico legala? Nu ma opun sub nicio forma acestei expertize, am vazut raportul medical si pacienta nu are nimic grav, cu exceptia unor zgarieturi la mana, dar am inteles ca dureaza foarte mult iar eu am nevoie urgenta de dreptul de a conduce. Iar cum am fost incadrata la parasirea locului accidentului, mi s-a eliberat dovada fara drept de circulatie pe perioada cercetarilor. Va multumesc anticipat pt raspuns?
Manuela Rășină, administrator
Infractiunea de parasire a locului accidentului se urmareste din oficiu. Pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, daca persoana vatamata nu a depus plangere, se va dispune clasarea. Pentru infractiunea de parasirea locului accidentului se vor efectua in continuare cercetari. Cat dureaza cercetarile veti avea dreptul de circulatie suspendat. Asa cum prezentati dvs situatia de fapt, riscati sa fiti trimis in judecata. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
Va multumesc pentru raspuns!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Infractiunea de parasire a locului accidentului se urmareste din oficiu. Pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa, daca persoana vatamata nu a depus plangere, se va dispune clasarea. Pentru infractiunea de parasirea locului accidentului se vor efectua in continuare cercetari. Cat dureaza cercetarile veti avea dreptul de circulatie suspendat. Asa cum prezentati dvs situatia de fapt, riscati sa fiti trimis in judecata. Angajati-va avocat si stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.