avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Buna seara. Pe data de 6.05.2016 m-am angajat la o firma si am lucrat pana pe data de 8.06.2018 dandu-mi demisia. De atunci nu am mai lucrat deloc. Anul acesta pe data de 1.07.2019 am nascut. Intrebarea mea este daca am dreptul la indemnizatia de crestere a copilului si daca as avea de ce acte as avea nevoie de la fostul angajator?
Cel mai recent răspuns: ionelageorgiana531 , utilizator 11:01, 14 August 2019
Buna ziua,
Perioada eligibila, ultimi doi ani inainte de nastere, este luna 08.2017--07.2019
Din luna a 8-a 2017 pana pe data de 8.06.2018 ati avea 11 luni lucrate si minimul este de 12 luni lucrate in ultimi doi ani ( perioada de mai sus) inainte de nasterea copilului pentru a putea beneficia de aceasta indemnizatie.
Puteti intreba si la AJPIS-Agentia Judeteana de Platii si Inspectie Sociala daca puteti beneficia de aceasta indemnizate, eu spun ca nu indepliniti conditia de minim 12 luni in care sa fi realizat venituri impozabile.
De ajutorul de somaj ati beneficiat?
Ultima modificare: Miercuri, 14 August 2019
Ionut.ion, utilizator
Nu nu am beneficiat
Cum spuneam, puteti intreba si la AJPIS dar cred ca raspunsul va fi negativ.
Am inteles. Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt eligibila pentru indemnizatie ccc daca mi-am dat demisia inainte de a naste? irinaghi irinaghi Buna ziua, daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Cami2017 Cami2017 Buna ziua. Am o intrebare, simpla, dar calculata de mai multe ori imi da diferit mie fata de alte persoane pe care le.am intrebat. Am lucrat din iunie 2011 ... (vezi toată discuția)
Bună seara... am 18 ani și sunt însărcinată iar in luna ... Iasmina91 Iasmina91 Bună seara... am 18 ani și sunt însărcinată iar in luna martie nasc... anul acesta am terminat 12 clase... iar astazi mi-am depus actele pentru somajul ... (vezi toată discuția)