Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la mostenire

renuntatorii la mostenire pe timpul comunismului, au drept de proprietate asupra terenului revendicat dupa autorul defunct, in baza legilor fondului funciar?
Odata ce au renuntat la mostenire, succesorii nu mai au niciun drept asupra bunurilor ce alcatuiesc masa succesorala.Renuntarea nu poate fi facuta ut singului , asupra unui bun , ci are efect asupra intregii succesiuni.Iar revocarea renuntarii putea fi facuta numai in termen de 6 luni de la decesul autorului acesteia.