Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rog urgent art 73 si art 65 din codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rog urgent art 73 si art 65 din codul muncii

articolul 73 alin 1 are legatura cu art. 65 alin 1 pentru persoanele care revin la munca din concediu crestere copil ( bene ficiaza de somaj?)
ce este mai bine pentru angajat:
1. ARTICOLUL 65 alin1 urmat de articolul 73 alin 1
2 ARTICOLUL 65 alin 1 urmat de articolul 74
3 ARTICOLUL 65 alin1 uramt de articolul 78
pentru desfacere contract de munca nu din vina angajatului si a putea beneficia de somaj ?
Notificare preaviz in baza art. 73 alin 1
incetarea contractului cu 65 alin 1 Codul muncii
In cazul desfacerii contractului in baza art. 65 alin 1 veti putea beneficia de somaj.

art. 74 va fi aplicat automat dupa preaviz, adica veti primi decizia de concediere, care trebuie sa aiba continutul prevazut in lege.
ART. 74 (1) Decizia de concediere se comunica salariatului in scris si trebuie sa contina in mod obligatoriu:
a) motivele care determina concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritate, conform art. 70 alin (2) lit. d);
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritati, conform art. 70 alin. (2) lit. d), numai in cazul concedierilor colective;
c) criteriile de stabilire a ordinii de prioritati, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai in cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate si termenul in care salariatii urmeaza sa opteze pentru a ocupa un loc de munca vacant, in conditiile art. 64

Art. 78 prevede posibilitatea de a va adresa instantei de judecata, in cazul in care considerati ca a avut ;loc o concediere ilegala, indiferent de motivul concedierii.
ART. 78
(1) In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
(2) La solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere
anne_marieee a scris:

ce este mai bine pentru angajat:
1. ARTICOLUL 65 alin1 urmat de articolul 73 alin 1
2 ARTICOLUL 65 alin 1 urmat de articolul 74
3 ARTICOLUL 65 alin1 uramt de articolul 78
pentru desfacere contract de munca nu din vina angajatului si a putea beneficia de somaj ?

Temeiul legal al concedierii este art.65 alin.1 C.mun.