Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare documente dupa casatorie.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare documente dupa casatorie.

Buna seara . Speța mea este urmatoarea: dupa casatorie sotia mea ar trebui in mod normal sa mearga sa isi schimbe toate documentele odata ce mi-a luat numele, dar nu sunt deloc locuri pentru programari in perioada apropiata si noi trebuie sa plecam din tara saptamana viitoare. Intrebarea mea este, pot iesi din tara cu documentele pe care le are inca? (Buletin, pasaport valabil) , vreau sa stiu daca odata cu incheierea casatoriei si preluarii numelui meu, documentele ei actuale devin nule sau are doar obligatia sa le schimbe , altfel risca amenda ceea ce pot sa imi asum, ma intereseaza doar daca poare iesi din tara cu documentele ei initiale. Multumesc!
Buna seara,
Poate sa iesa din tara si sa revina dar pentru o perioada scurta (luna de miere) dar daca este pentru o perioada lunga risca sa nu mai poata INTRA in tara.