Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... jurisprudenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

jurisprudenta

Buna ziua,
Unde pot gasi jurisprudenta intr-o anumita speta? Exista o baza de date accesibila doar celor din breasla, sau gasesc la liber si unde? Am gasit ceva pe portal just, dar nu m-am lamurit.
Va multumesc!
Căutați pe net exista site-uri specializate în care găsiți jurisprudenta diverselor instanțe In unele cazuri ordonată pe materii,texte de lege etc
Daca dati un simplu search de ex evacuare jurisprudenta o sa vedeti ca vs apar mai multe pagini.Problema nu se pune daca găsiți ci sa aveti cunoștințele necesare pt a discerne intre informațiile găsite
Oricum practică sau jurisprudenta are doar un caracter orientativ instanțele nefiind obligate să țină cont de hotărârile pronunțate de alte instante(cu anumite exceptii).

cristina60 a scris:

Buna ziua,
Unde pot gasi jurisprudenta intr-o anumita speta? Exista o baza de date accesibila doar celor din breasla, sau gasesc la liber si unde? Am gasit ceva pe portal just, dar nu m-am lamurit.
Va multumesc!

Cristina, pana la Revolutie Instantele de judecata erau obligate sa emita hotararile proprii cu respectarea legislatiei si a jurisprudentei in domeniu (practica judiciara a diverselor instante de judecata). Normele de jurisprudenta se publicau in brosuri lunare, folosite de completurile de judecata, procurori, avocati si juristconsulti.

Dupa anul 1989, s-a renuntat la practica jurdiciara, si astfel s-a ajuns la situatia ca pentru aceeasi speta, hotararile instantelor sunt, de multe ori, diferite.
Nu-s obisnuita cu situl asta. A fost o intrebare mai veche, intre timp am terminat cu speta asta. Oricum multumesc pt raspuns