Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical platit?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical platit?

Bună seara, vă explic pe scurt situatia.
Am fost în maternitate 2 ani, pană în 22 martie, am luat indemnizatia minimă.
M-am angajat în 27 mai. Lucrez în prezent.
În 1 august am fost în medical pentru 5 zile (enterocolită). O să fiu plătita pt alea 5 zile? in conditiile în care lucrez de 2 luni, dar în maternitate am fost asigurată, deci am cotizat.
Multumesc mult.
Buna ziua,
Mergeti la cei de unde ati primit indemnizatia, AJPIS se cheama, si cereti o adeverinta cu veniturile avute pe perioada de CCC ( stiu dumnealor ce sa va dea).
Cu ea mergeti la angajator.
Asa o sa aveti stagiul necesar pentru plata concediului medical.
Nu aveti de ce sa va faceti griji in privinta plății concediului medical, d.p.d.v.al legislatiei.

Trebuie doar sa depuneti la angajator o adeverință eliberată de AJPIS care sa cuprinsă perioada in care ati fost in CCC si valoarea indemnizației primite.