avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare locuinta.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare locuinta.

Am o asigurare PAD si una facultativa OPTIM CASA de la City Insurance. Acum catva timp am fost inundat de vecinul de deasupra deteriorandu-se zugraveala, covoare, instalatie electrica, etc. Am facut eu constatare cu vecinii, am facut poze pentru ca reprezentantul asiguratorului a venit dupa vreo 10 zile. In prezent, neoficial mi s-a transmis ca as avea de primit 1400 lei desi cheltuielile estimate de firme de profil sunt de peste 3800 lei. Va rog sa-mi spuneti: daca prin contract este stipulat la obiectul asigurarii - apa din conducte, suma de 1000 Euro, de ce nu mi se dau banii pentru care sunt indreptatit? Mai mult, la conditiile generale privind asigurarea, la punctul 5.5 este stipulat ca "Pentru apa din conducte este stabilita o sublimita de despagubire unica pe eveniment si perioada de asigurare in cuantum de 1000 Euro".
Cel mai recent răspuns: alex_element , utilizator 14:57, 21 August 2019
Buna ziua,
Dumnealor au acceptat constatarea facuta de dvs.?
Daca da...asteptati raspunsul oficial si vedeti apoi ce faceti ( plangere la ASF, instanta...).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cat timp nu aveti un raspuns oficial, negru pe alb, orice reclamatie sau somatie este inutila.
Strict pe postarea dvs:
- Constatarea facuta cu vecinii nu are nicio valoare in fata asiguratorului. Dvs aveati obligatia de a limita proportiile daunei (de a opri apa) si de a nu aduce modificari (reparatii sau daune suplimentare). Mai departe, inspectorii de daune fac masuratori, poze si intocmesc raportul de daune, care se inregistreaza la asigurator.
- Verificati conditiile contractuale aferente clauzei "apa din conducta". De regula, in astdel de cazuri, sunt acoperite doar bunurile aflate in locuinta, nu si zugraveala, parchet, prize, conducte sau alte elemente de structura. De asemenea, calculul despagubirii are in vedere raportul de dauna si valoarea de inlocuire a bunurilor (pret de achizitie - depreciere ca urmare a uzurii), iar despagubirea nu va depasi valoarea aceasta (de ex: daca un tv valoreaza 500 lei, veti primi 500 lei si niciun ban in plus). De aici sar la punctul urmator.
- Despagubirea pe care o veti primi va fi calculata in functie de rapprtul de dauna, de bunurile afectate si de grila de evaluare. Din aceasta se vor scadea datoriile pe polita (eventualele rate neachitate, prezente si viitoare). De ex: veti primi suma de 1000 EUR doar in momentul in care daunele ating (sau depasesc) aceasta suma, iar polita este achitata in totalitate.
- Punctul 5.5 la care faceti referire defineste o sublimita de suma asigurata pe eveniment. Astfel, chiar daca daunele erau evaluate la 1500 EUR, 5000 EUR sau 10000 EUR, dvs ati fi primit doar 1000 EUR.

Una peste alta, asteptati confirmarea din partea asiguratorului si, in baza acesteia, cereti clarificari.

cosnel a scris:

Am o asigurare PAD si una facultativa OPTIM CASA de la City Insurance. Acum catva timp am fost inundat de vecinul de deasupra deteriorandu-se zugraveala, covoare, instalatie electrica, etc. Am facut eu constatare cu vecinii, am facut poze pentru ca reprezentantul asiguratorului a venit dupa vreo 10 zile. In prezent, neoficial mi s-a transmis ca as avea de primit 1400 lei desi cheltuielile estimate de firme de profil sunt de peste 3800 lei. Va rog sa-mi spuneti: daca prin contract este stipulat la obiectul asigurarii - apa din conducte, suma de 1000 Euro, de ce nu mi se dau banii pentru care sunt indreptatit? Mai mult, la conditiile generale privind asigurarea, la punctul 5.5 este stipulat ca "Pentru apa din conducte este stabilita o sublimita de despagubire unica pe eveniment si perioada de asigurare in cuantum de 1000 Euro".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea pentru inundatii alex8001 alex8001 Buna ziua. Ma intereseaza o asemenea asigurare, dar nu in caz de calamitati. Vreau sa ma asigur pentru cazul in care vecinul ma inunda sau eu inund un vecin. ... (vezi toată discuția)
Am inundat apartamentul de la parter, am asigurare facultativă cu răspundere civilă, dar daunele solicitate depășesc cu mult limita asigurată. pot fi silit să plătesc cât mi se cere? Mihai Dobre Mihai Dobre Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: -am inundat vecinul care se afla la parter, (este o firma) -dispun de asigurare de locuinta facultativa cu ... (vezi toată discuția)
Dupa 2 ani probleme mita1982 mita1982 Am mai postat acum cateva luni un subiect '' Probleme imense\" avand foarte mari probleme in familie si as mai dori sa raspundeti si acolo daca doriti. De 2 ... (vezi toată discuția)