Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

copiii unui defunct au dezbatut mostenirea dupa urma tatalui in instanta. Acum a aparut un titlu de proprietate in care este si tatal lor. Copiii celorlati defuncti de pe titlul de proprietate unde este si tatal lor vor sa dezbata acest titlu la notar. Pot merge si acestia care au dezbatut in instanta la notar pentru dezbaterea mostenirii, daca pe celelalte le-au dezbatut in instanta?
toți moștenitorii acceptanți au drept de moștenire și a bunurilor cuprinse în acel titlu de proprietate.
da,au dreptul, dar spuneti mi, va rog daca cei ce au dezbatut celelalte mosteniri in instanta, pot veni si ei la notariat pt. dezbaterea acestui titlu,
când am spus ca toți moștenitorii, m-am referit și la cel care au fost în instanță.
Da, dezbaterea succesorala suplimentara se poate realiza in fata notarului public, daca exista un deplin acord intre comostenitor.

ASadar, se emite un certificat de mostenitor suplimentar.( este suplimentata masa succesorala ).

Ulterior, puteti imparti bunurile ( toate ori o parte din cele care au apartinut defunctului).

Partajarea poate avea loc la notar, daca exista un consens intre coerezi, ori pe cale judiciara,in cazul in care survin divergente.

Succes!