Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație pentru al doilea copil

Momentan sunt in concediu de creștere copil, copilul având 18 luni, beneficiind de indemnizație pentru creșterea acestuia. Am intrat in concediu de creștere copil din perioada șomajului, urmând ca după încetarea acestei perioade de concediu, sa imi mai rămână- asta in cazul in care nu imi voi gasi un loc de munca adecvat- 5 luni de indemnizație de șomaj. Nedumerirea mea consta in faptul ca, dacă voi rămâne cumva însărcinată în perioada dinaintea încetării concediului de creștere copil, voi mai beneficia de indemnizație pentru cel de-al doilea ? Mai ales daca se va încheia indemnizatia de somaj in perioada de sarcina. Va multumesc.
Dacă veti rămâne cumva însărcinată în perioada dinaintea încetării concediului de creștere copil, veti mai beneficia de indemnizație si pentru cel de-al doilea copil.