Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

un angajator pote obliga ca tot personalul angajat aprox 130 persoane sa ceara concediu fara plata retroactiv luna noiembrie plus luna decembrie 2009.mentionez ca aceasta cerere aangajatorului a fost ceruta
in 26 nov. 2009. ce se va intipla daca uni dintre angajati refuza sa scrie de buna vie acest lucru. mentionez ca in toata aceasta perioada se lucreaza normal .deci munca la negru.
1. Faceti o sesizare la ITM cu aceasta problema.
2. Se va face o verificare si veti primi un raspuns in scris.
3. Nu exista baza legala pentru ceea ce face angajatorul.
Buna seara,
dar stiu ca cele mai simple solutii sunt cele...ilegale. Cum sa oblige angajatii sa isi scrie cerere de concediu fara plata??? Oare ne intoarcem la epoca de piatra?
Nu e nici normal dar nici legal. Nu exista un birou de resurse umane la ceasta companie?
Daca afla cei de la Corpul de control ITM povestea asta, cu 130 de oameni in concediu fara plata dar..la serviciu, cred ca vor fi cam suparati:(
Nu semnati nimic daca nu vreti, bineinteles. In plus, daca angajatorul vrea sa faca reduceri de costuri, exista somaj tehnic( scutire de la plata contributiilor). Macar anul asta...