Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie 2 executari acelasi credit
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie 2 executari acelasi credit

Sfat. Multumesc. In anul 2007 am facut un credit, din iulie 2009 (a inceput sa curga termenul de 3 ani) nu a mai fost platit. In 2012 (nu stiu luna) s-a obtinut incuviitarea executarii de catre un B.E.J. Tulcea, dosar care a fost lasat in asteptare nefacandu-se acte de executare. In ianuare 2018 am vrut sa deschid proces privind Perimarea, dar dosarul a fost retras de la executor de catre KRUK. in vederea solutionarii pe cale amiabila. In iunie 2019 Kruk trimite dosarul la BEJ Constanta in vederea altei incuviintari de executare. Fac contestatie, invoc prescriptia, iar in Intampinare Kruk, spune ca nu e prescris pe motiv ca cursul a fost intrerupt in anul 2012, iar primul dosar a fost inchis pe motiv de insolvabilitate, cu toate ca eu aveam bunuri care puteau fi urmarite si excutate. Mai pot invoca faptul ca intampinarea Kruk a fost depusa peste termenul dat de judecatorie (deci nu se iau in considerare cele expuse de ei). Multumesc mult.
Ar fi bine sa va angajați avocat.
Eu cred ca puteti obtine castig de cauza.