Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Incetarea executarii art. 371 lit. c
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Incetarea executarii art. 371 lit. c

Buna ziua, am un dosar de executare din iulie 2012, creditul fiind declarat scadent anticipat in iulie 2010, In ianuarie 2018 KRUK renunta la executare in baza art 371 indice 5 lit. C. conform P.V. de incheiere a executorului. In iunie 2019 KRUK redeschide dosarul de executare la alt executor din alt oras. Contest, invoc prescriptia conform art. 709 alin.3, iar KRUK depune intampinare motivand ca nu a renuntat la executare ci a suspendat-o in baza art. 371 lit. b. fara a depune dovezi.
Este sau nu prescris creditul?
Buna ziua,
In primul rand trebuie sa invocati perimarea in temeiul art. 696 Cpc, in functie de actele indeplinite sau nu de creditoare in dosar. Suspendarea executarii la cererea creditorului nu reprezinta o cauza de inrerupere sau suspendare a termenului de prescriptie, deci si aceasta exceptie ar trebui sa poata fi invocata cu succes.