Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie detinuti politic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie detinuti politic

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti de când va intra in plata indemnizatia majorata de la 400 lei la 700 de lei pentru fiecare an de detentie.Am inteles ca aceasta lege,din cate am citit,a intrat in vigoare la 29 iulie 2019.Va multumesc.
Nu toate persoanele beneficiaza de aceasta indemnizatie (700 lei) ... Numai persoanele care s-au aflat in situatiile de mai jos:
a) a executat o pedeapsă privativă de libertate în baza unei hotărâri judecătorești rămase definitivă sau a fost lipsită de libertate în baza unui mandat de arestare preventivă pentru infracțiuni politice;
b) a fost privată de libertate în locuri de deținere în baza unor măsuri administrative sau pentru cercetări de către organele de represiune;
c) a fost strămutată într-o altă localitate;
d) a participat în acțiuni de împotrivire cu arma în mână și de răsturnare prin forță a regimului comunist până la data de 31 decembrie 1964;
e) a fost deportată în străinătate după 23 august 1944;
f) a fost constituită în prizonier de către partea sovietică după data de 23 august 1944 ori, fiind constituită ca atare, înainte de această dată, a fost reținută în captivitate după încheierea armistițiului.

In speta,de la 29.07.2019 se acorda.
Va mulțumesc pentru răspuns.Sunt beneficiar al D/L 118/1990 și de aceea am pus această întrebare.