Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... autoritatea parinteasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

autoritatea parinteasca

Daca in urma unei hotarari definitive parintele obligat la plata pensiei de intretinere nu achita nimic minorului si pierde dreptul de Autoritate Parinteasca asupra minorului , mai este obligat la plata pensiei de intretinere ?
Pensia de intretinere in favoarea minorului este o obligatie care subzista chiar daca prin hotarare celalalt parinte obtine autoritate parinteasca exclusiva.
Daca nu se achita pensia de intretinere, exista varianta executarii silite si /sau plangere penala pentru abandon de familie in cazul in care debitorul nu achita timp de 3 luni pensia de intretinere.
Neplata pensiei de intretinere nu duce automat la pierderea exercitiului autoritatii parintesti.

Legea si jurisprudenta au definit deja situatiile care care duc la exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti, iar neplata pensiei nu este si nici nu are cum sa fie printre acestea. Aveti la dispozitie plangerea penala sau executarea silita a debitorului.