Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj voluntar sau juridic?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj voluntar sau juridic?

Buna ziua!
Doresc sa stiu ce sa fac? Partaj voluntar sau juridic? Am divortat amiabil de sotie, dar imi cere o suma de bani , care mi se pare prea mare.
In timpul casatoriei, eu am lucrat toti cei 6 ani, avand un salar mare, iar ea a lucrat doar 3 ani, avand jum.din salariul meu. Am cumparat prin prima casa un imobil,( s-au platit doar cateva rate) dar pt ca eu doresc sa il pastrez, ea imi cere suma de despagubire/partaj.
Ce sa fac?
Multumesc
ce inseamna cateva rate ? ati dat si avans, ati renovat, pus mobila ?
in instanta dureaza si costa. Poate mai negociati suma si partajati la notar.
Multumesc pt raspuns.
Da, am platit avansul impreuna si rate timp de 1 an. Am renovat ( munca mea ) si am platit primele rate ( 10 luni ) la mobila si electricasnice. Dar in tot acest timp salariul meu a fost dublu si sotia intrase chiar in somaj cand am inceput renivarea si ratele pt mobila si electrocasnice.

gi-jane2 a scris:

ce inseamna cateva rate ? ati dat si avans, ati renovat, pus mobila ?
in instanta dureaza si costa. Poate mai negociati suma si partajati la notar.

Bunul e comun, la fel si salariul incasat. Legea prezuma contributia egala a sotilor.
Aveti de partajat avansul si ratele platite impreuna. Cel care va ramane cu imobilul si ratele va trebui sa il despagubeasca pe fostul sot.
Daca doriti o cota majorata de contributie (caci afirmati venituri mai mari) o obtineti fie prin negocierea unui partaj la notar, fie mergeti in instanta daca nu ajungeti la un acord.
Bunul e comun, la fel si salariul incasat. Legea prezuma contributia egala a sotilor.
Aveti de partajat avansul si ratele platite impreuna. Cel care va ramane cu imobilul si ratele va trebui sa il despagubeasca pe fostul sot.
Daca doriti o cota majorata de contributie (caci afirmati venituri mai mari) o obtineti fie prin negocierea unui partaj la notar, fie mergeti in instanta daca nu ajungeti la un acord.