Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contractele asociatiei de proprietari - legea 196 din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contractele asociatiei de proprietari - legea 196 din 2018

Buna ziua,

As avea o intrebare legat de cine semneaza contractele asociatiei de proprietari in contextul noi legi 196 din 2018 ?
Ma refer la contracte de prestari servicii de curatenie si intretinere spatii comune, reparatii, etc.
Am citit cateva articole, dar acestea faceau referire la legile deja abrogate.
In legea 196 din 2018 (art 66), se precizeaza ca administratorul are in principal urmatoarele atributii:

"i) efectuează formalitățile necesare în angajarea contractelor cu furnizorii de servicii pentru exploatarea și întreținerea condominiului, derularea și urmărirea realizării acestor contracte;"

Este necesar ca presedintele sa semneze contractele ?
Poate presedintele sa semneze contractele fara implicarea administratorului in contract ?

Multumesc anticipat.
Articolul 57
Presedintele asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a)in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile in instanta;
b)semneaza documentele asociatiei de proprietari;
.....................................
Persoana juridica asociatia de proprietari este reprezentata prin reprezentant legal =presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti inclusiv in instanta
Raporturile juridice in care asociatia de proprietari este parte sunt asumate de catre presedintele de asociatie
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cele bune!