avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contractele asociatiei de proprietari - legea 196 din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contractele asociatiei de proprietari - legea 196 din 2018

Buna ziua,

As avea o intrebare legat de cine semneaza contractele asociatiei de proprietari in contextul noi legi 196 din 2018 ?
Ma refer la contracte de prestari servicii de curatenie si intretinere spatii comune, reparatii, etc.
Am citit cateva articole, dar acestea faceau referire la legile deja abrogate.
In legea 196 din 2018 (art 66), se precizeaza ca administratorul are in principal urmatoarele atributii:

"i) efectuează formalitățile necesare în angajarea contractelor cu furnizorii de servicii pentru exploatarea și întreținerea condominiului, derularea și urmărirea realizării acestor contracte;"

Este necesar ca presedintele sa semneze contractele ?
Poate presedintele sa semneze contractele fara implicarea administratorului in contract ?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: florin555 , utilizator 10:03, 30 August 2019
Articolul 57
Presedintele asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a)in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile in instanta;
b)semneaza documentele asociatiei de proprietari;
.....................................
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Persoana juridica asociatia de proprietari este reprezentata prin reprezentant legal =presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti inclusiv in instanta
Raporturile juridice in care asociatia de proprietari este parte sunt asumate de catre presedintele de asociatie
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cele bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate angaja un avocat de catre asociatia de proprietari ... cerban cerban Cum se poate angaja un avocat de catre asociatia de proprietari intr un dosar cu un rauplatnic! (vezi toată discuția)
Cine semneaza contractele cu furnizorii? vali m vali m O iau pe urma utilizatorului flory_mr...scuze.. Cum interpretati art 66 litera i , unde scrie ca administratorul efectueaza formalitatile necesare in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu nevoie de niste informatii, daca se poate, ... markomarius1 markomarius1 Buna ziua, Am si eu nevoie de niste informatii, daca se poate, cu privire la administratorul de condominii, conform prevederilor legii 196/2018, privind ... (vezi toată discuția)