Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna dimineata,iata care este speta! Fata mea a nascut de curand, a dus actele pentru indemnizatie la.primarie si surpriza a fost ca fostul.angajator a pontat 2 ore in loc de 8 cum era si firesc.Ea a lucrat in ultimul an in Cehia,dar de la oficiul.primariei i sa cerut si acte sa adevereasca ca a lucrat cel putin 6 luni in tara,inainte de a pleca in Cehia pentru un an.a dus hartiile si acolo surpriza,nu poate primi pentru ca nu a fost pontata cele 8 ore,ci 2 pe zi in cele 6 luni lucrate la angajatorul roman.Va adresez intrebarea pentru a ma indruma cum sa procedez mai departe penyru a avea acest drept.Multumesc.
Cine v-a spus ca trebuie sa aiba 8 ore/zi ?