Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am lăsat pe cineva trei ani în apartament fără să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am lăsat pe cineva trei ani în apartament fără să cer bani, iar acum când am decis să vând nu mai vrea să plece. Cum rezolv problema?

Bună ziua,
Am lăsat pe cineva sa stea în apartamentul meu de aproape 3 ani fără a mi plătit chirie sau a primi orice fel de suma , singura mea rugăminte a fost sa plătească întreținerea și celalalte utilități. I-am explicat ca dacă dorește sa renoveze ceva în casa poate sa o facă fără nici o problema. Am decis sa vând apartamentu. I am dat răgaz 3 luni dar tot nu dorește sa părăsească domiciliul. Cu mențiunea ca nu a plătit întreținerea și datorie este de 2500 lei. Cum pot scăpa legal de el. Va mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,

Persoana care locuieste fara drept in imobilul al carui proprietar sunteti are potrivit legii calitatea de ocupant.
Prin urmare, pentru evacuarea acestuia va trebui sa il notificati in scris, punandu-i in vedere sa paraseasa imobilul in termen de 5 zile de la comunicarea notificarii.
In cazul in care nu se conformeaza, trebui sa va adresati instantei de judecata, solicitand evacuarea acestuia din imobil, hotararea pronuntata fiind executorie.
Cererea de evacuarea se judeca dupa o procedura speciala, de urgenta.
Potrivit legii, notificarea este obligatorie.
Atentie, va trebui sa va grabiti cu solicitarea catre instanta, in perioada de iarna, respectiv decembrie-martie nu il veti putea evacua, daca nu are o alta locuinta unde sa se mute.
Am si eu o intrebare: daca persoana nu a stat "cu acte" la dvs in casa, ce anume va impiedica sa schimbati yala de la intrare ?!
Nu vad unde e problema: e casa dvs, puteti intra cand vreti, puteti zugravi, schimba yala...ba chiar puteti sa aduceti niste chiriasi cu contract de inchiriere !
Gresesc undeva ?!