Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... intrebare-intrebatoare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

intrebare-intrebatoare

cine raspunde pentru datoriile firmei intrata in insolventa,administratorul?sau ce se mai intampla de la numirea lichidatorului.dar daca platim datoriile catre furnizori?:(
astept raspunsurile cu nerabdare.
Raspund organele de conducere = administratorii societatii falite.
Lichidatorul isi ideplineste atributiile prevazute in lege, daca are ce sa vanda va vinde daca nu face raport pe aceasta tema.
Trebuie sa verificati la dosarul de faliment intre termene daca nu participati sa vedeti actele de la dosar si sa face-ti opozitii daca e cazul.
Daca s-a deschis procedura falimentului, chiar daca va achitati toate datoriile se va inchide procedura cu mentiunea ca pasivul societatii este achitat, lichidatorul trebuie platit si apoi se inchide procedura si se radiaza firma din registrul comertului.

ca sa va lamuriti mai pe larg de problemele cu care va confruntati si nu stiti la ce sa va asteptati studiati legea 85/2006 privind procedura insolventei, acolo e specificat si raspunderea membrilor organelor de conducere , si in legea31/1990 privind societatile comerciale cele doua sunt esentiale in intelegerea procedurilor insolventei sau falimentului
La art. 138 din Legea 85/2006 sunt prevazute persoanele care pot raspunde patrimonial de ajungerea societatii in stare de insolventa precum si faptele pentru care pot raspunde patrimonial.
Precizez ca raspunderea patrimoniala pe legea 85/2006, poate fi atrasa numai pentru faptele prevazute la art. 138.