Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre o sulta...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre o sulta...

buna ziua! am de platit o sulta in urma unui proces juridic. problema mea e urmatoarea: sulta e impartita in trei, la cinci persoane ( a+b=x, c+d=x si e=x). ce nu inteleg e uramtoarea chestiune...cand consemnez sumele cum o fac ptr cei cuplati?a+b de ex? suma la amandoi si ii las sa ii imparta singuri?sau x/2 pe numele fiecaruia? va multumesc!
Modul in care "suna" :D hotararea indica faptul ca este vorba de o coproprietate devalmasa a celor doi (ca in cazul descendentilor nepoti veniti prin reprezentare in numele parintelui lor decedat la mostenirea bunicului, de ex.) iar in acest caz consemnati suma pe numele amandurora urmaind ca acestia sa o imparta conventional sau judecatoreste , asa cum am aratat initial (si a aratat si colegul meu Mihai Grigore).