Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Mie mi s-a marit salariu de 2 luni, iar in luna octombrie 2019 voi intra in concediu medical 30 de zile ca ma operez. Sunt programat in aprilie 2020 sa intru in ccc pentru cresterea copilului. La calculul acesteia voi fi afectat de concediu medical sau mi se va lua in calcul salariu crescut de acum 2 luni?
Se iau in calcul veniturile realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Da, multumesc, tocmai de aceea intreb, deoarece, concediu medical se calculeaza din ultimele 6 luni lucrate, cand aveam salariu vechi mai mic. Din septembrie am salariul marit si doresc sa stiu daca mi se va calula la indemnizatie cu acest salariu marit, deoarece concediu medical, o sa fie mai mic.
Daca in cele 12 luni care se iau in calcul intra si lunile cu salariul marit, se vor lua in calcul.