avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... unde trebuie sa ma adresez daca sunt izgonita din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

unde trebuie sa ma adresez daca sunt izgonita din casa? casatorita cu doi copii mici


unde trebuie sa ma adresez daca sunt izgonita din casa? casatorita cu doi copii mici, casa sotului, 11 ani de casnicie, in ce temei poate sa ma dea afara? casa este proprietatea lui.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:23, 3 Septembrie 2019
la politie, plangere pt abandon.
Sunteti inca casatorita , da ?
Nu va poate da afara, nici prin cerere de evacuare pana la divort.
Puteti cere emiterea unui ordin de restrictie si protectie daca e violent si evacuarea lui din casa ca masura de protectie.
Mergeti la cartea funciara si notati casa ca locuinta a familiei ca sa nu o poata vinde cat sunteti casatoriti.
Casnicia pare ca nu mai merge, va trebui pricum sa va ganditi la alternative pt locuit pe viitor cu copiii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

As dori sa bag divorț de soțul meu. În ultimii ani bea foarte ... jitaruelena jitaruelena As dori sa bag divorț de soțul meu. În ultimii ani bea foarte mult, și l-am tot iertat sperând ca poate se schimba. A acceptat și ajutorul doctorului pt ... (vezi toată discuția)
Evacuare din casa florin42 florin42 Eu si sotia am luat un ap , banii find ai ei am dat declaratie la notar ca nu am pretentii find trecut cu zero la suta in cf.Acum vrea divort ma ameninta ca ma ... (vezi toată discuția)
Buna seara! traiesc in concubinaj de 16 ani cu tatăl copiilor ... Alina axinte Alina axinte Buna seara! Traiesc in concubinaj de 16 ani cu tatăl copiilor mei. Avem 2 băieți împreună,unul de 4 ani si celalalt de 1 an jumate. De cand a aparut al ... (vezi toată discuția)