Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinii de sub noi (chiriași) fumează la geam și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinii de sub noi (chiriași) fumează la geam și tot fumul ne intră în casă, dar proprietara nu e interesată de subiect. Ce se poate face, având în vedere că apartamentul e proprietate privată?

Buna ziua. Vecinii de sub noi (care stau in chirie) fumeaza la geam si tot fumul intra in casa noastra. Am un copil de un an care tuseste din cauza asta. Am vorbit cu proprietara, dar nu e interesata de subiect. Avand in vedere ca apartamentul e proprietate privata, ce se poate face? Cunosc legea privind fumatul, am cautat-o, dar in acest sens nu prevede nimic, sau poate nu stiu eu sa o interpretez. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Andrei S
Observ ca multi useri folosesc citarea raspunsurilor date.
Va asigur ca nu este nevoie de asa ceva, intelegeti?
Bine. Va doresc mult succes si daca rezolvati ceva, ne anuntati si pe noi. Toti avem de invatat!
Stima, A. Grecu
sfatul meu nu este juridic. duceti copilul la un medic pt ca el cu siguranta nu tuseste de la presupusul fum de tigara care vine de pe geamul vecinilor. Si vecinii mei fumeaza la geam, si poate se simte cateodata un usor miros atunci cand bate vantul intr-un anumit fel, insa cu siguranta nu intra in casa atata fum incat sa tusim noi sau copilul! Din pacate, juridic nu aveti ce sa ii faceti. Cum nu puteti impiedica circulatia autovehiculelor pe strada sau mai stiu eu ce alti factori poluanti.
Zau ? De regulamentul blocului ati auzit ? Mai cititi.
Sunt medic, nu trebuie să duc copilul nicăieri.
1. Medicina generala se face in primii 3 ani dupa care urmeaza specializarea. Asa ca daca esti stomatolog apeleaza la un pediatru.
2. Un parinte responsabil nu-si tine copilul la geam mai ales cand stie ca vecinii fumeaza la geam.
3. Mai inchideti usile sa nu se faca curent.
4.Agentia de Mediu - numai un prost poate sa apeleze la acest caz.
5..Sunteti sigur ca nu aveti un altfel de conflict cu acei vecini?
6. Apelati la un psiholog sau psihiatru dupa caz!
,