Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin-executare-penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin-executare-penalitati

Am un bilet la ordin care mi-a fost refuzat: lipsa disponibil

Am asteptat sa imi plateasca, caci asa promiteau. Nu au platit.
Acum ma gandesc sa il investesc cu formula executoria.Dar am taiat si o facutura de penalitati, calculate pana sapt trecuta, care e aproape cat debitul. Le-am trimis-o prin posta.
Ce ma sfatuiti?
Pentru penalitati mna pot adresa instantei? Sau este foarte posibil ca acestia sa zica ca de ce nu am investit mai devreme biletul la ordin si ca poate am asteptat atata sa se faca penalitati.
Ar fi mai bine oare sa introduc o somatie si sa cer si debitul si penalitatile?
Poti investi biletul la ordin si executa suma mentionata pe acesta. Daca suma mentionata in bilet nu este suficienta pentru acoperirea si a penalitatilor de intarziere, poti introduce somatie, pe cale separata.