avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii superioare

Buna seara
Termin facultatea de asistenta medicala, si am vazut in majoritatea spitalelor ca , la posturi cerinta sa fie absolventi de asistenti cu scoala postliceala, si am inteles ca dosarul va fi respins pt faptul ca am studii superioare
Au dreptul sa mi respinga dosarul, chiar daca declar ca accept postul de postliceala? Si daca ma angajeza, ulterior pot sa mai beneficiez de salarizare pt studii superioare?Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 4 Septembrie 2019
carmen2011, utilizator
Cel mai recent răspuns: carmen2011 , utilizator 19:29, 12 Septembrie 2019
1. Pentru posturile vacante de asistent medical pot participa la concurs persoane care îndeplinesc condiţiile generale şi specifice stabilite prin fişa postului.

2. În termen de 24 de ore de la afişarea rezultatului selectării dosarelor de înscriere candidaţii respinşi au dreptul să depună contestaţie.

3. Daca va angajeaza, veti beneficia de salariul corespunzator postului ocupat .
Multumesc..dar nu am inteles la punctul 1..conditii generale ..sa inteleg ca nu se poate?

Cornel Vasile a scris:

1. Pentru posturile vacante de asistent medical pot participa la concurs persoane care îndeplinesc condiţiile generale şi specifice stabilite prin fişa postului.

2. În termen de 24 de ore de la afişarea rezultatului selectării dosarelor de înscriere candidaţii respinşi au dreptul să depună contestaţie.

3. Daca va angajeaza, veti beneficia de salariul corespunzator postului ocupat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asistent medical generalist studii superioare c_mar c_mar Recent am depus dosarul pt un concurs la spital de stat, mi s-a spus că va fi respins pe motiv ca posturile prevazute sunt doar pt absolvenții scolii ... (vezi toată discuția)
Unui asistent medical cu studii superioare i se refuza dreptul de a participa la concurs de angajare pe motiv că postul este destinat asistenților medicali cu postliceala RPaulG94 RPaulG94 Buna ziua, In momentul de fata sunt proaspăt absolvent al unei faacultati de medicina, specializarea Asistență Medicală Generală și sunt în căutarea ... (vezi toată discuția)
Studii superioare......un impediment? nushu nushu Buna ziua, Am o dilema in privinta ocuparii posturilor vacante scoase la concurs din cadrul spitalelor.Pentru toate posturile de asistent medical generalist ... (vezi toată discuția)