Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariu

Conducerea centrala a firmei ne-a anuntat ca in filiala in care lucrez ne vor fi reduse castigurile salariale pe luna noiembrie pe motiv ca nu sunt bani.O decizie in acest sens ne va fi comunicata curand.Este legala o asemenea decizie?
Nu este legala.

Modificarea clauzelor din contractul individual de munca (deci, inclusiv a salariului) se face printr-un act aditional care trebuie semnat si de dvs.
Iulian MANEA, Contabil
Intrucat salariile se stabilesc prin negocieri individuale sau/si colective intre angajator si salariati sau reprezentanti ai acestora, contractul individual de munca va putea fi modificat numai prin acordul partilor.

Anterior modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul cu privire la clauzele generale pe care intentioneaza sa le modifice, inclusiv modificarea salariului pe baza si a altor alte elemente constitutive ale veniturilor salariale.

Orice modificare impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 15 zile de la data incunostintarii in scris a salariatului.

Conducerea poate motiva aceasta reducere a salariilor prin reducerea salariilor de baza , ca urmare a necesitatii optimizarii fiscale in sensul diminuarii contributiilor sociale, creandu-se un nou pachet salarial: salariu de incadrare la nivelul minimului pe economie + bonuri de masa + bonusuri sau/si stimulente .

Dumneavoastra puteti sa refuzati nefiind obligat sa semnati .
Orice modificare a unui contract individual de munca (implicit si a salariului) se poate face numai prin act aditional la contractul de munca semnat de catre angajat si angajator. Iar modificarea produce efecte numai de la semnarea actului aditional.
Este la latitudinea dvs daca veti semna acel act aditional....
Puteti refuza semnarea actului aditional, iar in aceste conditii unitatea poate sa va desfaca CIM pe motive care nu tin de persoana salariatului.
tesasuv a scris:

Conducerea centrala a firmei ne-a anuntat ca in filiala in care lucrez ne vor fi reduse castigurile salariale pe luna noiembrie pe motiv ca nu sunt bani.O decizie in acest sens ne va fi comunicata curand.Este legala o asemenea decizie?

Raporturile de munca dintre angajatori (privati) si angajati sunt reglementate prin legi, cum ar fi si nu se la: Codul Muncii, CCMUNN.
Legea spune ca pentru munca egala salariu egal. Termenii unui contract se pot modifica prin act aditional, pe care partile convin sau nu sa semneze. Legea nu reglementeaza si faptul ca, in cazul in care o parte nu este deacord sa semneze actul aditional, contractul se reziliaza sau inceteaza...?! Incetarea contractului este efectul altor cauze. Cica astfel se protejeaza salariatul de la angajatorul privat fireste, ca cel de la stat, sta la serviciu si munceste si pe statul de plata apare cu salariul diminuat 15% #-o
Am divagat putin...
Prin act aditional se poate modifica salariul si nu prin decizie interna....pe motiv ca nu sunt bani....auzi....=D>
tesasuv a scris:

Conducerea centrala a firmei ne-a anuntat ca in filiala in care lucrez ne vor fi reduse castigurile salariale pe luna noiembrie pe motiv ca nu sunt bani.O decizie in acest sens ne va fi comunicata curand.Este legala o asemenea decizie?

Conducerea centrala a firmei(DSP Hunedoara) ne-a anuntat ca in filiala in care lucrez (SU Petrosani) ne vor fi reduse castigurile salariale pe luna noiembrie pe motiv ca nu sunt bani( aplicarea legii 329/2009).O decizie (a DSP) ne-a fost comunicata de curand.Este legala o asemenea decizie?

Raspunsurile sunt aceleeasi?!!Mentionez ca am lucrat intreaga luna.