Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soțul mă amenință că închiriază apartamentul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soțul mă amenință că închiriază apartamentul dacă plec de acasă. Poate face acest lucru, dacă imobilul e pe numele fiicei mele iar eu am drept de abitație viageră?

Buna ziua.Am fost căsătorită,Am divorțat si iar m-am căsătorit cu același bărbat.In timpul divorțului a trecut apartamentul pe numele fiicei mele cu drept de habitatie viageră.Vreau sa plec din cauza neînțelegerilor. Vreau sa merg sa muncesc,încă nu am o pensie.Am varsta de 60 ani.Ma amenința că dacă plec închiriază apartamentul ca sa nu mai am dreptul sa ma întorc.Astept un raspuns de la d.voastra ca nu stiu ce sa fac.Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Asupra inchirierii bunului imobil dispune proprietarul, in speta inteleg ca e vorba despre fiica dvs.

Conform art. 752 C.civ - Dreptul de uz ori de abitaţie nu poate fi cedat, iar bunul ce face obiectul acestor drepturi nu poate fi închiriat sau, după caz, arendat.
Buna seara,
El va putea inchiria casa lui nu a fetei.
Daca incearca atunci va trebui sa va adresati instantei aratand ca cel care a inchiriat nu este proprietar si sa evacuati chiriasul.
De ce plecati si nu il dati pe el afara ? Dvs avand drept de abitatie, locuiti acolo cu cine vreti sau singura.
Dvs puteti cere evacuarea lui. E o problema daca va e sot si nu are unde sta.
Are unde locui ?
Daca e violent, puteti cere emiterea unui ordin de restrictie si evacuarea lui ca masura de protectie. Intre timp, dati divort.