avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Îi pot face actualului soț procură notarială ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Îi pot face actualului soț procură notarială pentru copilul meu minor pentru a mă înlocui la medic, la grădiniță etc. atunci când eu nu mă pot prezenta?

Buna ziua , as dori sa stiu daca ii pot face sotului procura notariala pentru copil minor pentru a putea merge la medic și grădiniță/scoala atunci când nu mă pot prezenta personal , el nefiind tatăl copilului dar suntem căsătoriți. Din cate am inteles certificatul de căsătorie nu are nici o valoare daca trebuie sa se prezinte cu copilul la medic sau la grădiniță nefiind tatăl copilului și apărând in certificatul de naștere la tata altcineva.
Ultima modificare: Marți, 10 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 15:04, 13 Septembrie 2019
Buna ziua,
Puteti dar tot trebuie si acceptul tatalui minorului.
Nu e necesar acordul ambilor parinti, ci al unuia care exercita autoritatea parentala.
Eu spun sa vorbiti cu gradinita si cu medicul sa il treceti la persoane imputernicite, nu cu procura...
La ambele mi-sa cerut procura notariala dacă nu pot să merg personal. Mi-sa spus fara ea chiar dacă este soțul meu nefiind tatăl copilului nu poate sa-l însoțească .
DA.

Procura poate fi
- pe termen limitat (pentru a putea constata daca sunteti multumita de ceea ce se indeplineste);
- pe termen nelimitat;
- pana la indeplinirea mandatului;
- pana la revocare.

Sugestie:
- pana la indeplinirea mandatului sau pana la revocare.

Mult succes !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare procura Samulea Samulea Buna seara! Caut si eu o lamurire in privinta procedurii procurilor. Tatal meu mi-a facut mie personal o imputernicire sa il reprezint in relatia cu o ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune platon_mirella platon_mirella Tatal meu a decedat in 2008, fiind casatorit cu o alta femeie din 1989. Eu am facut o declaratie notariala in termenul legal prin care am acceptat mostenirea, ... (vezi toată discuția)
Valabiliatea unei procuri constantin babanau constantin babanau este valabila o procura notariala de la parinti catre fiu si dupa decesul lor?? (vezi toată discuția)