Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa 11ani...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa 11ani...

Mama a avut o sora care a decedat acum 11 ani.Dupa o luna a decedat si sotul acesteia.Impreuna nu au avut copii,doar el un baiat ce l-a crescut prima sotie.Acum mama aprimit citatie sa se prezinte pentru succesiunea apartamentului.In tot acest interval mama nu a beneficiat de nimic,nici nu a actionat in vreun fel(si virsta,si orgoliul..).Intrebarea mea este daca are rost sa aducem in discutie si bunurile imobile (depozit bancar-ce cu siguranta nu mai exista,bijuterii din aur,obiecte de cristal,de argint),neavind nici o dovada scrisa ca au existat (dar stiu sigur ca au fost).Noi suntem din Galati iar totul se va petrece in Bucuresti .Cum sa procedam sa fie mai bine/usor/corect pentru toti cei implicati?
Sa discutați cu un avocat singurul în măsură să vă dea un sfat util după ce va studia cererea de chemare în judecată, si după ce va discuta cu dvs în cadrul unei consultații.
trebuie vazut daca s-a acceptat mostenirea, care sunt bunurile, dovezi si negociat.
Buna seara
Pentru bunurile MOBILE de care vorbiti cred ca e cazul sa stati linistiti.
Este posibil sa va fie ridicata si exceptia prescriptiei dreptului de a accepta mostenirea asa ca s-ar putea sa nu primiti NIMIC!
Discutati cu un avocat care sa vada actele si sa va sfatuiasca conduita ulterioara.
Multumesc pt raspunsuri.Nu avem nici un fel de acte.

Discutați mai întâi cu un avocat (din Galați, eventual, că vă e mai aproape) ca să știți de pe unde începeți discuția la notarul din București.
Altminteri: Dacă nu vă prezentați, rezultatul este zero. Dacă vă duceți doar așa, câine surd la vânătoare, rezultatul este... așijderea.