Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuzarea refacerii cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuzarea refacerii cartii de munca

Buna ziua!
In anul 1998 mi-am luat cartea de munca de la institutia la care am lucrat /Sf.Gheorghe/si am pierdut-o.
Sunt nascut in 1975 si am 2 ani vechime +anii de facultate in tara.Am cetatenie romana.
In prezent lucrez in Ungaria.
Am facut demersuri pentru refacerea cartii de munca ,dar institutia respectiva si ITM-ul din jud.Covasna m-au refuzat ,spunind ca este imposibil din moment ce NU LUCREZ in tara,si in situatia mea adeverintele doveditoare de vechime sunt de ajuns.
Nu sunt convins.
In legislatie am citit altceva.
Va rog sa ma ajutati in clarificarea acestei situatii.
Multumesc
BNikoci
1. Raspunsul dat de ITM nu este corect. Se poate reface carnetul de munca chiar daca nu lucrati in tara. De ce nu v-au spus si baza legala a rasounsului lor?
2. Pe de alta parte, chiar ca nu este obligatoriu sa refaceti carnetul de munca daca aveti adeverinte de vechime de la toate unitatile pe unde ati lucrat.
3. Asa ca nu va faceti griji in privinta pierderii carnetului de munca.
ITM nu are nici o obligatie fata de dv.
DVS. trebuie sa dati anunt in Monitorul Oficial (se achita taxa de anunt la posta ) ca ati pierdut cartea. Dupa aceea, veti merge la firma unde ati lucrat sa va elibereze o adeverinta de vechime cu veniturile, toate datele necesare si asa veti proceda daca ati mai lucrat si la alti angajatori.
La primul angajator roman la care veti lucra, veti solicita sa va achizitioneze un nou carnet care se v-a numi "Duplicat".
Va multumesc pentru raspuns.
Raspunsul lor:
Ce credeti,noi de ce suntem pusi aici?-
- Sa va explicam ce sa faceti.In nici un caz carte de munca ,deoarece numai angajatorul poate sa ceara refacerea.
Iar in legatura cu anuntare pierderii :Dvs.nu puteti cere acest lucru(cu toate ca am ,seria si numarul cartii de munca )
Ce ar fi ,daca fiecare si-ar cumpara o noua carte de munca?Si asa ceva nu exista....
In paranteza:eu nu am vorbit de cumparare.
Cu toate ca nu este necesar totusi a-si vrea sa mi-sa refaca.
Dupa cate am inteles de la Dvs pot sa initiez acest lucru.
Ce sa fac in primul rand?
Vreau sa fie oficial.
Multumesc.
BNikoci

Sa dati anunt in MO privind pierderea cartii de munca si sa asteptati publicarea.
Sa mergeti si sa solicitati adeverinte de vechime de la angajatorii pe unde ati lucrat in trecut.
La primul angajator din Romania la care veti lucra, sa va cumpere carnet de munca - Duplicat. Se pot trece si adeverintele de vechime in carnet sau nu, cum doriti, iisa activitatea incontinuare va fi trecuta in carnet.
Asta e tot.