Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aviz de insotire a marfii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aviz de insotire a marfii

As dori sa stiu la momentul emiterii unui aviz de insotire a marfii pe ce exemplar se pune viza de la financiar-contabilitate pentru confirmarea exactitatii datelor din document
Regimul avizelor , este si pentru mine ceva misterios ......
Pe cele pe care scriem " urmeaza factura " ....poate chiar nu urmeaza ....
sau urmeaza cu alte date ( cantitate , pret ........etc)
Nu sant lamurita ...
Bine ......stiu ce se poate anula , daca marfa nu este transportata..........
Circuitul avizului de insotire a marfii:

- pentru furnizor, Avizul circula la:
1) delegatul firmei care efectueaza transportul sau la delegatul clientului care semneaza de primire;
2) compartimentul desfacere, pentru:
– inregistrarea cantitatilor livrate;
– emiterea facturii;
3) compartimentul financiar-contabil, pentru:
– descarcarea gestiunii;
– intocmirea evidentei contabile;
– intocmirea evidentei fiscale privind livrarea de bunuri;
– completarea si depunerea raportarilor fiscale privind livrarea;
– arhivare.

- pentru client, Avizul circula la:

1) comisia de receptie, pentru intocmirea documentului „nota de intrare-receptie“;
2) depozit, pentru operarea intrarii in gestiune a bunurilor, pe baza notei de intrare- receptie;
3) aprovizionare, pentru operarea cantitatilor aprovizionate;
4) compartimentul financiar-contabil, pentru:
– inregistrarea intrarii in contabilitatea sintetica si analitica;
– intocmirea evidentei fiscale privind achizitia efectuata;
– completarea si depunerea raportarilor fiscale privind achizitia de bunuri;
– arhivare.

Spre deosebire de continutul reglementat prin O.M.E.F. nr. 3.512/2008, prin O.M.F.P. nr. 2.226/2006, la alin. (2) din art. 3, pretul unitar si valoarea nu sunt considerate informatii obligatorii ale avizului de insotire. Tocmai de aceea, pentru livrari de bunuri, multi furnizori intocmesc avizul fara informatia referitoare la pretul unitar, fapt care il pune pe cumparator in imposibilitatea de a intocmi nota de receptie si constatare de diferente. Lipsa unei astfel de informatii legate de pret este admisa doar in situatiile in care bunurile se acorda gratuit.
Dupa parerea mea, la intocmirea unui aviz de insotire a marfii trebuie respectat continutul reglementat prin O.M.E.F. nr. 3.512/ 2008 care are in vedere asigurarea urmatoarelor informatii minimale:

- seria si numarul intern de identificare a avizului;
- data emiterii;
- datele de identificare ale furnizorului: denumire, adresa, cod de identificare fiscala;
- datele de identificare ale cumparatorului: denumire, adresa, cod de identificare fiscala;
- denumirea si cantitatea bunurilor livrate;
- pretul si valoarea, daca este cazul;
- date privind expeditia: numele delegatului, buletin/carte identitate (serie, numar), numarul mijlocului de transport, ora livrarii, semnatura delegatului;
- semnatura expeditorului;
- data primirii in gestiune si semnatura gestionarului primitor.

Deoarece avizul de insotire a marfii este reglementat prin Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, in lipsa unor informatii minime, avizul nu mai poate fi considerat document justificativ.

Toate informatiile privitoare la furnizor si beneficiar EXISTA !
Ideea este ca nu se materializeaza neparat printr-o factura !
Cer prea mult ?
:offtopic:
Va rog sa respectati regulamentul forumului si sa nu mai postati mesaje consecutive Un mesaj poate fi editat .
:)