Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Bună ziua! Contractul de muncă mi s-a încheiat pe data de 31.08.2019, menționez că am lucrat 3 ani, însă am născut pe 25.07.2019. Cele 42 de zile obligatorii de concediu postnatal au depăsit perioada contractului. Ce se întâmplă cu zilele rămase ? Îmi afectează concediul de 2 ani, încheierea contractului de muncă?
Cu ce articol a incetat c.i.m. ?
Contractul de muncă a încetat deoarece eram angajată pe perioadă determinată
Puteti sa va inscrieti la somaj , iar din somaj sa intrati in concediu de maternitate si apoi in CCC.

sau

Mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate pentru a va plati in continuare concediul postnatal, dupa care intrati in CCC.
Mulțumesc frumos!