avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Bună ziua! Contractul de muncă mi s-a încheiat pe data de 31.08.2019, menționez că am lucrat 3 ani, însă am născut pe 25.07.2019. Cele 42 de zile obligatorii de concediu postnatal au depăsit perioada contractului. Ce se întâmplă cu zilele rămase ? Îmi afectează concediul de 2 ani, încheierea contractului de muncă?
Cel mai recent răspuns: Otilia0301 , utilizator 23:20, 13 Septembrie 2019
Cu ce articol a incetat c.i.m. ?
Contractul de muncă a încetat deoarece eram angajată pe perioadă determinată
Puteti sa va inscrieti la somaj , iar din somaj sa intrati in concediu de maternitate si apoi in CCC.

sau

Mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate pentru a va plati in continuare concediul postnatal, dupa care intrati in CCC.
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu creștere copil Andreeea1990 Andreeea1990 Bună ziua, am și eu o intrebare dacă se poate sa ma ajutați. În data de 20.12.2017 m-am angajat la firma am lucrat pana în data de 20.06.2019, în data ... (vezi toată discuția)
Incetare contract de munca enmihaela enmihaela Buna ziua! Am si eu o intrebare... Am contract de munca pe perioada determinata,pana pe 30.09. Mi s-a spus ca nu mi se mai poate prelungi,desi mai am inca 30 ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de concediu de maternitate si ccc? mayer mayer In sept 2011 expira CIM determinat,incheiat pe o perioda de 2 ani.(2009-2011) Tot in septembrie, as indeplini conditiile pentru acordarea concediului de ... (vezi toată discuția)